Wspólne Świętochłowice pójdą do wyborów!

Jako pierwsze w mieście, Stowarzyszenie "Wspólne Świętochłowice" ogłosiło dzisiaj swoją deklarację udziału w wyborach samorządowych 2014 roku w Świętochłowicach. Organizacja znana do tej pory z wielu projektów, które realizowała społecznie dla mieszkańców miasta, tym razem postanowiła powalczyć o czynny udział w życiu samorządowym, przedstawiając mieszkańcom szereg argumentów i działań jakie zamierza w tym celu podjąć.

 

 

- Uznaliśmy, że najwyższy czas aby miasto w którym żyjemy i które kochamy, mogło z pożytkiem korzystać także z naszych pomysłów, planów i działań - mówi Dariusz Jurczyk, pełnomocnik stowarzyszenia.

- Od lat obserwujemy bardzo wnikliwie to wszystko, co dzieje się w świętochłowickim samorządzie. Chcemy wnieść do niego nową jakość i otworzyć oczy mieszkańcom na szereg problemów, które do tej pory były marginalizowane lub wypaczano ich rzeczywiste znaczenie - dodaje.

 

"Wspólnie po lepsze Świętochłowice" to hasło pod którym "Wspólni" rozpoczynają swoje działania, a dzień dzisiejszy można śmiało uznać za dzień, w którym oficjalnie rozpoczęła się kampania wyborcza w Świętochłowicach. Czy śladem deklaracji "Wspólnych" podążą w krótkim czasie kolejne organizacje? Czas pokaże,  nie ulega jednak wątpliwości, że oficjalne pojawienie się stowarzyszenia w wyścigu do samorządu z pewnością nada tym wyborom kolorytu i jeśli wierzyć deklaracji - także zupełnie nowej, lepszej jakości.

 

Dzięki uprzejmości stowarzyszenia prezentujemy poniżej link do pobrania pełnej treści deklaracji

 

deklaracja wyborcza stowarzyszenia "Wspólne Świętochłowice"

 

źródło informacji: www.wspolneswietochlowice.pl

03-02-2014 admin 9667

 

Komentując treści w portalu Świętochłowicki.pl użytkownicy akceptują regulamin i politykę prywatności portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo do edycji lub usuwania treści niezgodnych z prawem lub regulaminem, naruszających dobre imię właścicieli lub redakcji oraz podszywających się pod zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

  • A czytałeś to:

   http://swietochlowicki.pl/aktualnosci,publicystyka,1,1,technologie_samorzad_pokolenia_f,73.html   Pan Jurczyk mówi odważnie to o czym Ty napisałeś
 • Przede wszystkim czas odmłodzić radę. Od tego zależy jej jakość. siedemdziesięciolatek (tka) nie powinien (na) wogóle bawić sie w politykę. Każdy powinien mieć umiar i wiedzieć kiedy ustąpić miejsca a nie cisnąć się na chama do koryta.
  • No tak, lepiej dać szansę tym którzy sami łapią co się da żeby być dalej przy żłobie, hahaha
 • Nie widzę szans dla kandydatów z łapanki.
  • Napewno nie będę odpowiadał na anonimowe zaczepki internetowych "bohaterów". Rusza kampania wyborcza, więc nadchodzi czas na rozmowy w realu. Jeśli chcesz wiedzieć co mam do zaoferowania, to przyjdź na jedno ze spotkań i zapytaj - tylko czy wystarczy ci do tego odwagi? Szczerze wątpię.
  • PANIE JURCZYK I CO DALEJ? PROMUJE PANA TEN PORTAL A CO MA PAN DO ZAOFEROWANIA POZA PROTEKCJOM?
  • Myślę że tak. Jest to nasz pierwszy udział w wyborach i mamy stosunkowo młodą ekipę. Dlatego będziemy chcieli wykorzystać wszystkie narzędzia które daje ordynacja wyborcza żeby jak najwięcej się nauczyć i zdobyć jak najwięcej doświadczeń na przyszłość.
  • a czy Państwa organizacja zgłosi takowych?
  • To nie zależy od miasta. Możliwość powołania mężów zaufania daje ordynacja wyborcza i może ich zgłaszać każdy komitet wyborczy.
 • Czy w Świętochłowicach funkcjonuje obecność w lokalach wyborczych mężów zaufania? Jak zapewnia się wiarygodność pracy członków komisji wyborczych?
 • cd.

  Wielkość okręgów senackich też ma duże znaczenie (a właściwie mają je środki, które w takich dużych okręgach trzeba wydać na kampanię). Mimo to polecam Panu tę opinię senatora Obremskiego (http://obremski.senat.pl/dlaczego-popieram-jow). Jako Ruch Obywatelski na rzecz JOW postulujemy wprowadzenie JOW w wyborach do Sejmu (http://jow.pl/propozycja-ruchu-jow/). Ostatnia sprawa, system dwubiegunowy pozwala na powstanie szybkiego i sprawnego rządu, zaraz po wyborach co biorąc pod uwagę położenie geopolityczne Polski nie jest bez znaczenia. Nie jest prawdą, że istnieją np w UK tylko dwie partie, proszę spojrzeć na wyniki wyborów (http://www.parties-and-elections.eu/unitedkingdom.html). Poza tym partie posiadają swoje frakcje, które nie są jednolite programowo. Pisze Pan: \"Jednym z dorobków naszej kulawej demokracji jest w miarę funkcjonujący proporcjonalny system wyborczy.\" - Pan tak naprawdę na poważnie? Akurat ten system krytykuję wiele osób, nie tylko zwolenników ordynacji większościowej... Z drugiej strony, JAKOŚ ten system proporcjonalny funkcjonuje, wszak odbywają się JAKIEŚ wybory, KTOŚ jest wybierany ale jak działają instytucje państwa i sami przedstawiciele w Sejmie widać praktycznie w każdej sferze życia. Tak jak napisałem na wstępie, z chęcią napiszę dłuższy artykuł o jOW .Proszę o kontakt.
 • Patryk Hałaczkiewicz commented on an article.

  Szanowny Panie. Tekst zawiera masę nieporozumień i mitów dotyczących JOW-ów. Z wielką przyjemnością napiszę polemikę z artykułem. Proszę dać znać czy jest to możliwe. A tak na szybko kilka uwag. Zaczyna Pan od napisania o tym, że polskie społeczeństwo nie dorosło do ordynacji większościowej (co ciekawe jest to jeden z argumentów przeciw JOW powielanych przez PIS). Niestety moje wrażenie jest dokładnie odwrotne, to klasa polityczna nie dorasta poziomem do naszego społeczeństwa. Ordynacja proporcjonalna w Polsce została doprowadzona do granic absurdu. Finansowanie partii politycznych fikcja biernego prawa wyborczego, upartyjnienie państwa do granic możliwości. Pisze Pan z pozycji jakby partiom politycznym cokolwiek się należało, stad muszą mieć uprzywilejowaną pozycję. Niestety partie polityczne w Polsce nie reprezentują rzeczywistych interesów społecznych, ba poszczególni posłowie nie reprezentują nawet interesów swoich wyborców, tylko interesy wąskich kierownictw partii. Według Diagnozy Społecznej z 2013 roku (file:///C:/Users/Patryk/Downloads/Desktop/295.pdf) ponad 60 % Polaków nie wskazało żadnej partii politycznej jako tej z którą się identyfikują! W związku z tym ordynacja proporcjonalna służy tylko i wyłącznie rozdziałowi mandatów po wyborach. Akurat ordynacji proporcjonalna miała służyć sprawiedliwości społecznej, partie miały być reprezentantami poszczególnych grup społecznych. To może i miało znaczenie w wieku XIX czy na początku XX, gdzie partie były MASOWE. Ale dziś to archaiczny pogląd. Akurat taka ordynacji służy tylko wąskim grupom interesu i samym członkom partii, ewentualnie ich rodzinom . Dziwię się, że z ust konserwatystów padają słowa w obronie ordynacji proporcjonalnej. Proszę zerknąć do historii systemów wyborczych. np do książki dr Ilskiego : \"Formuła wyborcza u progu niepodległej Polski\" lub do tego wykładu: (https://www.youtube.com/watch?v=6UNBD9TqzsA) A tu najnowsze badanie CBOS-u dotyczące młodych ludzi. (http://wiadomosci.wp.pl/kat,59154,lbid,6381,title,CBOS-mlodziez- coraz-mniej-zainteresowana-polityka,wid,16474091,wiadomosc.html? ticaid=112623). Inna sprawa to liczebność partii politycznych, jedna brytyjska partia pracy ma więcej członków niż nasze wszystkie partie razem wzięte. . Klasa polityczna (próżniacza jak u Veblena) jest oderwana od wyborców a to wynik fatalnej ordynacji, gdzie się walczy o miejsca na listach, które rozdają szefowie partii a nie głosy wyborców. Porusza Pan sprawę Senatu. Podrzucam kilka artykułów pokazujących że takie wybory z JOW-ami postulowanymi przez Ruch na rzecz JOW mają niewiele wspólnego. (http://jow.pl/jow-do-senatu-mit-i-nic-wiecej/). Senat ma w Polsce znaczenie drugorzędne. Naprawdę nie jest wielką filozofią przewidzieć wyniki wyborów do Senatu, kiedy odbywają się w tym samym czasie, co te do Sejmu. Kiedy nie ma równych warunków dla kandydatów partyjnych i niezależnych np dotyczących zbierania podpisów i wydatków na kampanię.
  • Jak najbardziej i bez żadnych zobowiązań zachęcamy do współpracy przy nadchodzących wyborach. Jako pierwsi dajemy możliwość skorzystania z biernego prawa wyborczego każdemu z mieszkańców. Zachęcamy już nie tylko do oddawania głosów, ale również do kandydowania na funkcję radnego miasta Świętochłowice.

   Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do kontaktu mailowo: wspolni2014@op.pl lub telefonicznie: 796 551-325

   Wspólnie możemy zmienić nasze miasto na lepsze!
  • Najlepiej kontaktować się z Darkiem Jurczykiem. Dane podane na stronie www.wspolneswietochlowice.pl
 • Witam

  Przeczytałam w Przeglądzie Świętochłowickim o starcie Wspólnych Świętochłowic w wyborach. W tekscie jest również zaproszenie dla mieszkańców. Jakie trzeba spełnić warunki żeby móc wystartować z list Wspólnych Świętochłowic? Czy trzeba się zapisać do stowarzyszenia? Będę wdzięczna za informacje.

copyright (c) 2013 - 2015 Przegląd Świętochłowicki     •     wszelkie prawa zastrzeżone     •     Regulamin portalu

Poprzez przesyłanie treści tekstowych, opinii, zdjęć i filmów oraz dodawanie komentarzy i postów, użytkownicy wyrażają zgodę na nieodpłatne publikowanie tych treści na stronach portalu www.swietochlowicki.pl

Nawigacja

Nasza społeczność